Wciągnik elektryczny

Dostępne na rynku wciągniki dzieli się na ręczne oraz elektryczne. Pierwsze z nich do obsługi wymagają siły mięśni. Wciągniki elektryczne wykorzystują z kolei napęd elektryczny. Czym kierować się wybierając tego typu sprzęt?
Wciągniki obsługiwane ręcznie różnią się między sobą, jeżeli chodzi o sposób oraz miejsce ich użytkowania. Do wyboru mamy tutaj między innymi modele łańcuchowe, łańcuchowo – aluminiowe, dźwigniowe oraz estradowe. Jako że każdy z nich odpowiada na inne potrzeby, po podjęciu decyzji o zakupu urządzenia operowanego ręcznie, niezbędne będzie bliższe przyjrzenie się poszczególnym kategoriom i wybranie modelu, który będzie najlepiej dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Zarówno wciągniki elektryczne, jak i ręczne dostępne są w różnych opcjach wyposażenia oraz udźwigu, a co za tym idzie – umożliwiają podnoszenie ładunków o zróżnicowanych masach. Wbrew pozorom, wciągniki elektryczne to nie jedyne urządzenia gwarantujące udźwig powyżej 1 tony. Wciągniki ręczne są bowiem w stanie obsłużyć ładunek do 10 ton.

Czynnikiem, który należy uwzględnić podczas zakupu jest także wydajność pracy, jaką dane urządzenie jest w stanie zagwarantować. Wciągniki elektryczne pozwalają na wykonanie identycznej liczby uniesień czy opuszczeni towaru w tym samym czasie co modele ręczne. Oprócz tego, umożliwiają zwiększoną płynność pracy, a co dzięki możliwości długotrwałego użytkowania. Wciągniki elektryczne, za sprawą oferowanej dwustopniowej regulacji prędkości, pozwalają również na precyzyjne podnoszenie oraz opuszczenie delikatnych towarów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż możliwość uzyskania większej wydajności oraz powtarzalności pracy wiąże się z wyższym kosztem zakupu wciągnika elektrycznego, który jest droższy od jego wersji ręcznej – jak podaje strona Log-System.pl .

Niekiedy miejsce wykorzystania wciągnika wymaga regularnego podnoszenia i opuszczania towaru w różnych obszarach tego samego obiektu. Gdy do wykonania prac używane jest to samo urządzenie, niezbędne będzie zwrócenie uwagi na łatwość jego przemieszczenia. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie wciągnik ręczny, który jest bardziej mobilny od modelu ręcznego. Gdy do czynienia mamy z ładunkiem nie przekraczającym 1 tony, ich waga pozwala na przemieszczanie zgodnie z potrzebami. Wciągniki elektryczne lub ręczne podnoszące ciężary na poziomie 5 ton są natomiast urządzeniami o masie własnej na poziomie 100 kilogramów, a co za tym idzie – cechują się one ograniczoną mobilnością. W celu zwiększenia mocowania wciągników ręcznych, wykorzystać można do ich zawiesia umożliwiające montowanie ich na dwuetowniku.